Pierwszy publicznie dostępny automat do drukowania 3D

Trzech absolwentów Berkeley sfrustrowanych brakiem dostępu do drukarek 3D w ich szkole, zainstalowało na terenie kampusu, pierwszy na świecie automat do drukowania 3D. Dreambox, bo taką otrzymał nazwę, za niewielką opłatą daje każdemu dostęp do drukarki 3D, pozwalając drukować obiekty z własnych wzorów lub tych gotowych, dostępnych w bazie sklepu internetowego.

Pavid Pastewka, twórca i właściciel Dreambox, wyjaśnia, że pomysł zaświtał mu w głowie gdy dowiedział się, że do kilku drukarek 3D dostępnych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, studenci, naukowcy i doktoranci muszą ustawiać się w ponad miesięczną kolejkę.

Jak się okazało studenci najchętniej drukują mniej potrzebne rzeczy m.in. figurki z gier wideo i programów telewizyjnych. Reprodukcje zwykle kosztują 15 dolarów lub mniej, a użytkownicy mogą płacić w systemie PayPal. W ciągu 24 godzin, klienci otrzymają e-mail z kodem i informację, że zostały one wydrukowane. Wystarczy podejść do maszyny, wprowadzić kod, odblokować szufladę i wyjąć swój wydrukowany przedmiot.

Dreambox ma swoje ograniczenia - drukuje tylko małe przedmioty – nie większe niż bochenek chleba. Choć takiej wielości wydruk można wykonać w mniej niż godzinę, to lawinowy natłok zamówień doprowadził do kolejkowania i wydłużenia odbioru do wspomnianych 24 godzin.

drukarka 3d

Choć regulamin Dreambox zabrania drukowania takich rzeczy jak broń, to na regulaminie się nie kończy, gdyż maszyna posiada system rozpoznający niebezpieczne przedmioty. Przekonał się o tym pewien student dziennikarstwa, który próbował wydrukować kopię Liberatora. Maszyna wyświetliła odpowiedni komunikat i przerwała pracę.

dreambox

Pierwsza wersja Dreambox kosztowała prawie 10 000 dolarów, a jej budowa trwała około 5 tygodni. Jej popularność stwarza nadzieję, że pewnego dnia automaty do drukowania 3D zobaczymy w miejscach publicznych, takich jak centra handlowe czy punkty ksero :)

 

Komentarze

Szukaj

Najnowsze

  • Kolejna polska drukarka zadebiutuje na światowym rynku +

    Kolejna polska drukarka zadebiutuje na światowym rynku Już 22 września ruszają jedne z największych targów narzędziowych na świecie - Euromold, podczas których krakowski producent drukarek 3D - firma 3D Czytaj
  • Technologia SLS i materiały, które zmieniają oblicze produkcji krótkoseryjnej +

    Technologia SLS i materiały, które zmieniają oblicze produkcji krótkoseryjnej W ciągu ostatnich 8 lat technologia SLS (Selective Laser Sintering) przeszła transformację z drogiej i mało precyzyjnej technologii szybkiego prototypowania, Czytaj
  • Konkurs 3D[E]KONSTRUKCJE +

    Konkurs 3D[E]KONSTRUKCJE Popularność druku 3D wciąż rośnie, chociaż ciągle istnieją nieodkryte możliwości związane z tą technologią. Właśnie dlatego Concordia Design - Centrum Innowacji, Czytaj
  • 1

Nadchodzące imprezy

Brak wydarzeń