Technologia SLS i materiały, które zmieniają oblicze produkcji krótkoseryjnej

W ciągu ostatnich 8 lat technologia SLS (Selective Laser Sintering) przeszła transformację z drogiej i mało precyzyjnej technologii szybkiego prototypowania, na wiodącą technologię warstwowego wytwarzania elementów z tworzyw sztucznych. Najnowsze generacje maszyn SLS oferują wysoką kontrolę procesu oraz znacznie lepszą jakość wymiarową budowanych detali.

Dzięki popularyzacji technologii warstwowego wytwarzania w mediach potocznie określanych jako druk 3D coraz więcej firm świadomie wybiera krótkoseryjną produkcję elementów inżynieryjnych z wykorzystaniem technologii SLS. Zasada działania SLS opiera się na selektywnym przetapianiu kolejnych warstw sproszkowanego tworzywa aż do uzyskania całej bryły budowanego obiektu. W procesie SLS nie jest wymagane stosowanie trwałych struktur podporowych. Części budowane w ten sposób są gotowe do użycia już po oczyszczeniu z niespieczonego proszku, który jest wystarczającym szalunkiem dla zawieszonych w przestrzeni roboczej części. Przyrostowy charakter technologii SLS oraz brak struktur podporowych umożliwia inżynierom niezwykłą swobodę projektowania. Stwarza to możliwość wykonywanie w jednym procesie nawet najbardziej skomplikowanych geometrii, oraz całych złożeń integrujących w sobie wiele elementów ruchomych lub sprężystych.

Czytaj więcej...

Początki badań nad technologią druku 4D

Naukowcy z Harward SEAS, Uniwersytetu Ilinois oraz Uniwersytetu w Pittsburgu otrzymali grant w wysokości 855 000 $ od US Army Research Office na kontynuację badań nad stworzeniem technologii, którą można by określić mianem drukarki 4D. Czwartym wymiarem, poza samą 3 wymiarową geometrią budowanego modelu, mają być specjalne własności adaptacyjne użytych materiałów.

Wyobraźmy sobie materiały reagujące na zmianę temperatury, poprzez dopasowywanie swego koloru, w celu pochłaniania lub odbijania światła i ciepła, lub idąc dalej tym torem, materiały pozwalające na emisję promieniowania mikrofalowego na skutek działania takiego właśnie promieniowania. Innymi słowy materiały pozwalające na stworzenie „czapki niewidki”, lub robota nie wymagającego skomplikowanego sterowania, a jedynie niezwykłe zdolności samoorganizacji materiału, z którego jest zbudowany. Opisane zdolności materiałów możemy nazwać biomimetycznymi, gdyż mają one naśladować zachowanie materiałów, z których stworzone są organizmy żywe, np. skóra kameleona.

Czytaj więcej...

Drukarki 3D znajdują wykorzystanie w edukacji szkolnej w Wielkiej Brytanii

Drukarki 3D w edukacji

Międzynarodowy trend włączania technologii wytwarzania warstwowego do programu edukacji szkolnej w Wielkiej Brytanii wydaje się, iż zaczyna funkcjonować od czasu kiedy w różnych szkołach podstawowych i liceach w całym kraju zaczęły się pojawiać programy edukacyjne wykorzystujące drukarki 3D.

Nauczyciele zaczynają być coraz bardziej świadomi jak wiele zalet i możliwości, poprzez łatwą obsługę oraz praktyczne podejście do programów nauczania, dają młodzieży drukarki 3d. Niedawno do programu nauczania na kierunku Projektowanie i Technologia w międzynarodowej szkole ACS Egham włączono zajęcia z użyciem drukarek 3D – Objet24. Kilka pracowni zostało wyposażone w owe drukarki dając tym samym uczniom możliwość przekształcenia matematycznych i naukowych zasad zawartych w książkach w coś co mogą fizycznie dotknąć i zbadać.

Czytaj więcej...

Szukaj

Nadchodzące imprezy

Brak wydarzeń